ЛАБОРАТОРИЯ ПО КЛИНИЧНА ИМУНОЛОГИЯ
-
-
ПЕРСОНАЛ В ЛАБОРАТОРИЯ ПО КЛИНИЧНА ИМУНОЛОГИЯ
Началник на Лабораторията
проф. д-р Доброслав Кюркчиев, д.м.н., специалност клинична имунология.
доц. д-р Екатерина Иванова - Тодорова, дм, - специалност клинична имунология
гл. асист. Калина Тумангелова- Юзеир, дм, биолог, специалност лабораторна имунология
асист. д-р Екатерина Куртева, д.м специалност клинична имунология
Аделина Йорданова, дб, биолог, специализант
д-р Мери Петрова, специализант
Светломира Иванова, ст. мед. лаборант
Галя Василева, мед. лаборант
Миглена Методиева , мед. лаборант
Деница Барфончовска, мед. лаборант
Мая Йорданова- Витанова, мед. лаборант
Снежана Димитрова, санитар
ДЕЙНОСТИ
Лабораторията по клинична имунология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски” извършва възможно най-широкия спектър изследвания за системни автоимунни заболявания: системен лупус, синдром на Сьогрен, антифосфолипиден синдром, системна склероза, идиопатични възпалителни миопатии (миозити), ревматоиден артрит, смесена съединително-тъканна болест, васкулити и др.
Наред с това се правят много изследвания в областта на автоимунните гастроентерологични заболявания - пернициозна анемия, автоимунни хепатити, първичeн билиарен холангит, глутенова ентеропатия, болест на Крон, улцерозен колит и т.н.
Друга част от изследванията в ЛКИ са в посока на т.нар. „имунна компетентност” – или установяване на състоянието на компонентите на имунната система. Тези изследвания включват изследване на различни лимфоцитни популации и белтъчни молекули.
Извършват се и изследвания на някои показатели, свързани с инфекции и техните последствия, като антитела срещу Хламидия трахоматис, Борелия, Епщайн-Бар вирус и квантиферонов тест (за диагностициране на туберкулозна инфекция).
В Лабораторията се извършват и изследвания, свързани с алергични състояния и такива, свързани с хранителни непоносимости и нарушена чревна бариерна функция.
Едно ново направление в дейността на ЛКИ е изследването на антитела срещу биологични препарати, както и определянето на бионаличността на съответния медикамент.
В ЛКИ се извършват и изследвания, допълващи диагностиката на автоимунни неврологични заболявания и състояния като автоимунни енцефалити, паранеопластичен синдром, невромиелитис оптика (болест на Девик), синдром на Гилен-Баре и периферни невропатии.
Някои от изследванията са ключови за диагностиката на описаните заболявания, други са допълващи, а трети дават информация за активността на заболяването. Голяма част от автоантителата имат предиктивна стойност – т.е. могат да се проявят години преди клиничните симптоми, което дава нови перспективи за ранна превенция на автоимунните заболявания и състояния.
Най-новата дейност на ЛКИ е изследване на витамини от група В, които имат отношение към регулацията на функциите на имунната система. Тези витамини имат изключително важно значение и за много биохимични процеси, случващи се в клетките и тъканите на организма.
ПРЕДИМСТВА
В Лабораторията по клинична имунология, освен висококвалифицирани лаборанти, работят четирима лекари и двама биолози. Тяхната роля е да извършват някои високоспециализирани изследвания, да анализират получените резултати, да консултират пациентите, както и да проследяват имунологичните параметри в хода на терапията. Основен момент е всеки изследван параметър да се свързва смислово с другите изследвания и всеки тест да се разглежда като част от общата картина на заболяването на индивидуалния пациент.
АПАРАТУРА
Лабораторията по клинична имунология разполага с най-съвременна апаратура и висококвалифициран персонал за работа с нея.
Лабораторията по клинична имунология приема и кръвни проби по куриер
За улеснение на пациентите, които нямат възможност да пътуват до София, Лабораторията по клинична имунология (ЛКИ) на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ дава възможност за изпращане на кръвни проби по куриер.
За изпращане на кръвни проби в Лаборатория по клинична имунология (ЛКИ) е необходимо да се вземе една серумна епруветка с кръв – тип „Епендорф”, като серумът трябва да бъде центрофугиран и отделен.
Изключение правят следните изследвания, за които биологичният материал се взема в различни епруветки или контейнери:
За ИМУНОФЕНОТИПИЗИРАНЕ НА ЛЕВКОЦИТИ, NK КЛЕТКИ, Th17, Tregs, CD57+ NK клетки и HLA-B27 е необходима вземане и на една епруветка с К2ЕДТА (пълна кръв с лилава капачка). За Активация на Т-лимфоцити (стимулация с PHA) е необходимо минимум 3 мл. кръв, която да бъде взета в епруветка с натриев хепарин. За тези изследвания кръвта НЕ трябва да бъде транспортирана с охладители.
Процедура по изпращане:
Необходимо е да намерите лаборатория във вашия град, която да Ви вземе кръв и да отдели серум в епруветка тип „Епендорф”: Взема се периферна венозна кръв в серумна епруветка (желателно е с гел). Оставя се в изправено положение за около 20 мин на стайна температура, след което се центрофугира на 3000-3500 оборота/минута за 3-5 мин. След това серумът се отделя в епруветка тип „Епендорф”. Така отделеният серум може да бъде съхранен в хладилник на 4⁰ C, ако не може да бъде транспортиран веднага. Епруветката задължително трябва бъде надписана с имената на пациента.
Необходимо е да се свържете с фирма за куриерски услуги (обикновено получаваме материали чрез Еконт).
Трябва да проверите в ЦЕНОРАЗПИСА НА ЛКИ каква е цената на изследването/изследванията, което искате да си направите. Надписаният материал задължително трябва да бъде придружен от бележка с исканото изследване/изследвания, което желаете да бъде изработено, трите имена на пациента, ЕГН и телефон за обратна връзка.
Сумата за изследването може да изпратите в плика при биологичния материал или чрез фирмата за куриерски услуги.
Адрес за получаване на пробите: Лаборатория по клинична имунология, УМБАЛ „Св. Иван Рилски”, бул. „Акад. Иван Евст. Гешов” №15, ПК 1431, гр. София.
На телефона на лабораторията 02/8524957 може да проверите дали пробата ви е пристигнала, а също да Ви бъде продиктуван ID № и парола, с които на сайта на УМБАЛ „Св. Иван Рилски” да видите готовия резултат: Това можете да направите като влезете на интернет страницата на болницата www.rilski.com и кликнете върху бутона ПРОВЕРКА НА РЕЗУЛТАТИ. След това трябва да въведете дадените Ви ID и парола.
7. Ако желаете фактура или касов бон за извършените изследвания, задължително трябва да го напишете в бележката, която изпращате с биологичния материал. В противен случай касовият бон се съхранява в ЛКИ. Може да получите фактурата или касовия бон сканирани на посочен от Вас e-mail или чрез фирма за куриерски услуги като разходите са за Ваша сметка.
ВАЖНО:
• Работното време на ЛКИ е от 8:00 до 15:00 часа от понеделник до петък.
• Изпратеният биологичен материал задължително трябва да пристигне в ЛКИ в рамките на работното време на лабораторията (от понеделник до петък, между 8:00 и 15:00 часа).
• Желателно е биологичният материал да пристигне в ЛКИ не по-късно от 24 часа (в краен случай до 48 часа) след вземането му. Материал, изпратен в петък и събота, няма да бъде приеман, тъй като в този случай ЛКИ на УМБАЛ „Св. Иван Рилски” не може да гарантира за точността на получения резултат!
Единствените кръвни изследвания, за които е абсолютно необходимо вземането на кръв да се извърши на място в ЛКИ, поради специфичната обработка на пробите, са: Histamine ELISA (plasma), Диаминооксидаза (DAO), QuantiFERON – TB Gold Plus Тест за латентна туберкулоза и качествено изследване на криоглобулини! Фекална проба за калпротектин също се приема само на място.
С уважение, екипът на ЛКИ.
НАУКА И ПРЕПОДАВАНЕ
проф. д-р Доброслав Кюркчиев, д.м.н.
Началник лаборатория по клинична имунология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски” и Ръководител Kатедра Клинична имунология, МФ, МУ-София.
Завършил медицина в МУ- София през 1997 г., от 2000 г. - докторант в Лабораторията по Клинична имунология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски”- МУ София. През 2003 г. получава научна и образователна степен „доктор” и става асистент към Катедра Клинична лаборатория и клинична имунология. От 2009г. е доцент в Катедрата. През 2007 г. придобива специалност „Клинична имунология”.
Научните интереси на д-р Кюркчиев са в областта на автоимунните заболявания, регулацията на имунния отговор, дендритните и стволовите клетки, апоптозата и туморната имунология. До май 2023 г има 118 научни публикации в български и международни специализирани списания, участие в написването на 15 учебници и монографии и над 1000 цитирания в научната литература. Специализира в Laboratory for tumor vaccination, University hospital, Catholic University, Leuven, Belgium. при prof. Van Gool. За високи постижения в научно - изследователската и преподавателска дейност през 2007 е удостоен с награда „Академик Асен Хаджиолов” от Медицински факултет на МУ- София. През месец октомври 2015 г. придобива научна степен „доктор на медицинските науки”, а от май 2018 е професор към Катедра Клинична имунология на Медицински университет- София. От май 2023 е ръководител Катедра Клинична имунология МФ, МУ-София. Преподава на студенти медици (българо и англо-езично обучение), специализанти по имунология, ревматология, гастроентерология и онкология, както и води тематични курсове „Актуални проблеми на автоимунните заболявания” и „Мезенхимни стволови клетки”. Научен ръководител на четирима защитили докторанта.
доц. д-р. Екатерина Иванова - Тодорова, дм
Завършила е медицина в МУ - София през 1999г. Работила е 7 г. като специалист и научен сътрудник в Лаборатория по Молекулярна имунология, Институт по биология и имунология на размножаването, БАН. През 2008 г. защитава дисертация и получава образователна и научна степен „доктор”. От началото на 2009 г. постъпва в Лаборатория по Клинична имунология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски”. Научните интереси на д-р Иванова-Тодорова са в областта на репродуктивната имунология, автоимунитета, дендритните и стволови клетки, имунология на ЦНС и имуно-нутрициология. До май 2023 г има 95 научни публикации в български и международни специализирани списания, 9 участия в написването на учебници и монографии и над 1000 цитирания в научната литература. Специализира в Laboratory for tumor vaccination, University hospital, Catholic University, Leuven, Belgium при prof. Stefaan Van Gool. От месец декември 2015г. е специалист по Клинична имунология. От 2019г. д-р Иванова-Тодорова е доцент към катедра по Клинична имунология, МФ, МУ-София. Преподава на студенти по медицина (българо и англо-езично обучение), както и на специализанти по клинична имунология, ревматология, гастроентерология и онкология.
Калина Тумангелова – Юзеир, дм
Завършила Биологически факултет на СУ през 2009 г., с магистратура по Клетъчна биология и патология. От 2012 г. е докторант в Лаборатория по клинична имунология в УМБАЛ „Св. Иван Рилски” към Катедра по Клинична лаборатория и клинична имунология на МУ-София, като защитава дисертация през 2016г. Научните интереси на Калина Тумангелова- Юзеир са в областта на туморната имунология, свързана с централната нервна система и имунологичните аспекти на диетологията. До май 2023 г има 49 научни публикации в български и международни специализирани списания, участие в написването на 4 учебници и монографии и над 400 цитирания в научната литература. От 2022г. придобива специалност лабораторна имунология, а от 2020г. е асистент в Катедра по Клинична имунология, МФ, МУ-София. Преподава на студенти по медицина (българо и англо-езично обучение), както и на специализанти по клинична имунология, ревматология, гастроентерология и онкология. От 2024г. е главен асистент към Катедра по Клинична имунология.
д-р Екатерина Куртева, дм
Завършила медицина в МУ- София през 2014. От март 2016 е докторант в Лабораторията по Клинична имунология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски” към Катедра по Клинична имунология на МУ-София, като защитава дисертация през 2020г. Научните й интереси са в областта на системните автоимунни заболявания, туморната имунология и имуно-нутрициологиятa. До май 2023 г има 33 научни публикации в български и международни специализирани списания, участие в написването на 4 учебници и монографии и над 150 цитирания в научната литература. Придобива специалност клинична имунология през 2022, а от 2021 е хоноруван преподавател в Катедра Клинична имунология, МФ, МУ-София.
Преподава на студенти по медицина (българо и англо-езично обучение), както и на специализанти по клинична имунология, ревматология, гастроентерология и онкология. От 2024г. е асистент към Катедра по Клинична имунология.
д-р Мери Петрова
Завършва медицина в МУ- София през 2022. Научните интереси на д-р Петрова са в сферата на автоимунните заболявания. От 2023 е специализант и докторант по клинична имунология.
Аделина Йорданова, дб- биолог
Завършила Биологически факултет на СУ през 2019 г., с магистратура по Mолекулярна биология. От 2019 г. е докторант в Лаборатория по клинична имунология в УМБАЛ „Св. Иван Рилски” към Катедра по Клинична имунология на МУ-София. От 2023 е специализант по лабораторна имунология. През 2024г. защитава своя дисертационен труд на тема „Влияние на секретом от мезенхимни стволови клетки върху В лимфоцити“.
Научните интереси на Аделина Йорданова са в областта на стволовите клетки, автоимунитета, клетъчното култивиране. До януари 2025г. има 9 научни публикации в български и международни специализирани списания.
ПРОФ. Д-Р ДОБРОСЛАВ КЮРКЧИЕВ
НАЧАЛНИК НА ЛАБОРАТОРИЯ ПО КЛИНИЧНА ИМУНОЛОГИЯ